Tropem Wilczym, czyli o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 6 lat dzień 1 marca jest świętem państwowym. Jest to Narodowy dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia upamiętniamy polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy działali w latach 1944-1963 roku. W 2016 roku pasjonaci biegania postanowili uhonorować pamięć polskich żołnierzy i zorganizowali imprezę „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklęty”. Event cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego w tym roku odbędzie się jego kolejna edycja.

Historia Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2013 roku w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Był to bieg o charakterze surwiwalowym i wzięło w nim udział 50 uczestników. Kolejna edycja miała miejsce w Parku Skaryszewskim w Warszawie, a w jej organizacji pomagała Fundacja Wolność i Demokracja, zaangażowana w tę działalność do dnia dzisiejszego. Druga edycja przyciągnęła 1500 biegaczy. W 2015 bieg nabrał charakteru ogólnopolskiego i na stałe zagościł wśród regularnych wydarzeń związanych z bieganiem.

Sukces zeszłorocznej edycji

W 2016 roku w „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięło udział aż 40 tysięcy biegaczy ze 160 polskich miast oraz spoza naszego kraju, między innymi z Nowego Jorku, Chicago, Londynu czy Wilna. W tym roku impreza nabiera jeszcze większego rozpędu. Organizatorzy planują bieg z udziałem 60 tysięcy biegaczy z 240 miast, nie tylko polskich.

Jak będzie wyglądać tegoroczna edycja?

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w tym roku odbędzie się 26 lutego (niedziela) i połączy biegaczy z różnych zakątków świata. Wspólnym celem dla wszystkich miast biorących udział w evencie będzie pokonanie dystansu 1963 metrów. Odległość ta symbolizuje rok, w którym zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych, czyli Józef Franczak, znany również pod pseudonimem Lalek. Ponadto lokalni partnerzy będą uzupełniać scenariusz imprezy o dodatkowe atrakcje.