Buty do biegania zimą – buty terenowe

Cechy wspólne butów terenowych

Buty terenowe dla biegacza są jak opony zimowe dla samochodu. Zapewniają wygodę i bezpieczeństwo w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Są one szczególnie przydatne osobom biegającym w lesie lub na innych trasach, które nie są odśnieżane.

Rynek butów terenowych stale się poszerza, dlatego w sklepach mamy coraz więcej modeli obuwia trailowego. Choć buty różnych producentów różnią się od siebie pod wieloma względami, zazwyczaj charakteryzują się pewnymi wspólnymi cechami. Nieodłącznym elementem butów terenowych jest gruba podeszwa z agresywnym bieżnikiem, zapewniająca przyczepność do podłoża i stabilność nawet na śliskiej nawierzchni. W odróżnieniu od standardowych butów do biegania, modele crossowe mają mniejszy poziom amortyzacji i często wyposażone są w wodoodporną cholewkę oraz dodatkowe ocieplenie.

Jak wyglądają buty terenowe?

Najczęściej buty terenowe mają cholewkę wykonaną z przewiewnej siateczki. Istnieją wersje z wodoodporną membraną, jednak w ich przypadku mamy do czynienia z nieco gorszą wentylacją. Producenci obuwia trailowego duży nacisk kładą na ochronę stopy, wobec czego przednia część buta osłonięta jest specjalnym tworzywem, chroniącym przed urazami i kontuzjami, które mogłyby powstać w wyniku uderzenia w twardy korzeń lub kamień. Bieganie w terenie wymaga przede wszystkim stabilności, a co za tym idzie, w butach przeznaczonych do biegania terenowego znajduje się mniej pianki amortyzującej. Niemałe znaczenie ma płytka izolująca, która znajduje się wewnątrz podeszwy i jest odpowiedzialna za minimalizowanie odczuwania nierówności terenu. Agresywny bieżnik to jedna z podstawowych cech butów terenowych. Na podeszwie możemy znaleźć wszelkiego rodzaju wypustki, klocki i haczyki, które pomagają zmagać się ze śliskimi zboczami. Często można zauważyć też specjalne kolce. Nie są one przeszkodą w bieganiu po asfalcie, a znacznie pomagają pokonywać zaśnieżone trasy.