W czym biegać? cz. 1 – buty dla biegaczy

Bieganie to jeden z naszych ulubionych sportów. Uwielbiany z wielu powodów, wśród których prym wiedzie ogólna dostępność. Biegać można wszędzie, o każdej porze dnia i nocy, bez dodatkowych kosztów. Ale czy we wszystkim? Zdecydowanie nie! Sprawdzamy, jakie elementy odzieży sportowej zoptymalizują twój trening biegowy.

Po pierwsze: buty

O tym, jak ważne są dobre buty sportowe dla bezpieczeństwa oraz efektywności podczas treningu wspominaliśmy już w osobnym wpisie, jednak zdanie to padnie zapewne jeszcze wiele razy. Przy bieganiu, szczególnie na zewnątrz, ryzyko kontuzji jest ogromne. Nierówne, często śliskie podłoże to wróg naszych stawów, kości i więzadeł, dlatego warto zapewnić im odpowiednie wsparcie.

Jak znaleźć dobre biegówki?

-zwracaj uwagę na system amortyzacji użyty w podeszwie. Wyposaża się w nie wszystkie dostępne dziś na rynku modele butów do biegania, jednak są lepsze i gorsze rozwiązania. Ważne, by nasze kroki odbijały się od podłoża. Uchroni nas to przed poczuciem dyskomfortu w trakcie biegania, ale też zabezpieczy przed zerwaniem więzadeł, które mogłoby wykluczyć nas ze sportu na długie lata!

  • czytaj skład materiału użytego do uszycia cholewki. Wśród biegówek znajdziesz buty z różnego typu cholewkami, jednak większość opiera się na sformułowaniu „przewiewne”. To niezwykle istotne, by stopa mogła oddychać, bo podczas treningów biegowych zwyczajnie mocno się poci. Dlatego wszelkie nieprzepuszczalne materiały odpadają.
  • sprawdzaj podeszwę – im większy bieżnik, tym lepiej. Jeśli biegasz na zewnątrz, to bardzo ważna jest przyczepna podeszwa w butach runningowych. Na śliskich powierzchniach, które towarzyszą nam szczególnie zimą, nietrudno o upadki czy skręcenie kostki.
  • elastyczność to podstawa, dlatego dowiedz się, czy wybrane biegówki będą odzwierciedlać naturalne ruchy twoich stóp. Jeśli nie, stanie się bardzo męczące!
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!