Pierwszy start w biegu ulicznym – co warto wiedzieć?

O tym, że amatorów biegania nieustannie przybywa nikogo nie trzeba przekonywać. Grupa ta rośnie w siłę, o czym świadczą chociażby biegi uliczne, cieszące się coraz większą popularnością. Sezon startowy rozpoczyna się właśnie wiosną, dlatego warto wcześniej przygotować się do swojego debiutu na trasie zarówno mentalnie, jak i fachowo. Co warto wiedzieć przed pierwszym startem w biegu ulicznym?

  1. Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Nie musisz być profesjonalnym biegaczem, by zapisać się na bieg uliczny, jednak warto właściwie się przygotować, by zarówno w trakcie biegu, jak i na mecie czuć się świetnie. Przygotowania do sezonu startowego zacznij kilka miesięcy wcześniej. Wydłużaj swoje dystanse. Sukcesywnie podnoś poprzeczkę. I co najważniejsze – mierz czas. Przy zapisach na wiele zorganizowanych biegów będziesz poproszony o podanie życiowego rekordu na danym dystansie lub przewidywanego wyniku. Dzięki takiej informacji organizatorzy mogą ustawić zawodników na linii startowej, dlatego warto rozsądnie i rzetelnie podejść do tematu. Przygotowanie ma też ogromne znaczenie dla twojej kondycji. Jeśli do tej pory biegałeś na dystansie 15km, to właśnie taki dystans wybierz w biegu ulicznym. Realnie oceniaj wydolność swojego organizmu. Zadbaj o etap przygotowawczy na każdym poziomie – od wyrobienia kondycji na kilka miesięcy przed startem, aż po rozgrzewkę na kilkanaście minut przed ustawieniem się w strefie startowej. Tylko właściwe przygotowanie organizmu do sporego wysiłku fizycznego pozwoli uzyskać dobry wynik, a przynajmniej zmieścić się w czasie wyznaczonym do przebiegnięcia danej trasy.

  1. Nie jesteś tu sam

Większość startujących w biegach ulicznych podkreśla fakt, że w takim wydarzeniu czują się częścią społeczności. Bieg masowy nie ma nic wspólnego z samodzielnym treningiem. Nie oznacza to, że nie możesz wsłuchać się we własny organizm! Wręcz przeciwnie – jest to konieczne dla dobrego samopoczucia w trakcie pierwszego startu. Jednak ogromne znaczenie ma też to, by nie przeszkadzać innym zawodnikom. Ustaw się więc w wyznaczonym miejscu w strefie startowej. Biegaj swoim tempem, a jeśli poczujesz się na tyle źle, by się zatrzymać – skorzystaj z pobocza. Sprawnie poruszaj się też na mecie, by każdy dobiegający tam zawodnik miał szansę na chwilę własnej radości i satysfakcji.

  1. Przygotuj odpowiednie ubranie

Aby na trasie czuć się komfortowo, konieczne będzie założenie ulubionego stroju. Zatem zanim wyruszysz do miejsca startu, dokładnie sprawdź pogodę i załóż przetestowane na treningach ubrania. Warto dodać, że długodystansowy bieg podnosi temperaturę ciała i często musimy ściągać z siebie kolejne warstwy ubioru. Weź to pod uwagę! W całym stroju biegacza ogromne znaczenie ma również obuwie. Na pierwszy start w biegu ulicznym nie zakładaj nowych, niesprawdzonych jeszcze butów biegowych. Stawiaj na sprawdzone biegówki, w których lubisz trenować. Pamiętaj jednak, by nie było to obuwie bardzo znoszone z wybieganą podeszwą. Buty na bieg masowy powinny być też dopasowane do typu nawierzchni – zatem najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone do biegania po ulicach. Zaopatrz się w czapkę z daszkiem, jeśli zapowiada się bardzo słoneczna pogoda! Świetnym rozwiązaniem jest też saszetka-nerka z uchwytem na bidon lub małe buteleczki z wodą.

  1. Picie i jedzenie w trakcie biegów ulicznych

Biegi długodystansowe to ogromny wysiłek dla naszego organizmu, a zarazem wielka strata kaloryczna oraz utrata wody, która ucieka z ciała przez pot. Dlatego na większości zorganizowanych biegów w trasie napotkasz punkty z wodą, izotonikami czy wysokoenergetycznymi posiłkami. Z reguły zapewnia je organizator, ale warto wcześniej sprawdzić tę informację na stronie internetowej biegu!

  1. Czas brutto, czas netto i co się stanie, gdy nie zmieszczę się w limicie?

Jak wiadomo biegi uliczne są rozliczane na czasie. Prawie każdy bieg masowy ma swój limit czasowy, po którego upływie osoby, które nie zdążyły zameldować się na mecie, są po prostu ściągane z trasy. Mimo że limity z reguły są bardzo przystępne, warto realnie ocenić swoje szanse! Dodatkowo ważną informacją jest to, że dla biegaczy amatorów liczy się czas netto, czyli czas od przekroczenia linii startu do mety. Jest on z reguły krótszy od czasu brutto, który nabija się od oficjalnego rozpoczęcia biegu do przekroczenia mety. Dlatego duże znaczenie ma odpowiednie ustawienie się w strefie startowej, które umożliwia bieg z równymi sobie biegaczami, a zarazem świetną zabawę!

Pierwszy start w biegu ulicznym to z reguły ogromne przeżycie, które bardzo często uzależnia od emocji, które mu towarzyszą. Na mecie czeka ogrom satysfakcji – medal dla każdego uczestnika, który ukończy bieg, posiłek i napój, jednak prawdziwa euforia biegacza towarzyszy nam już w trakcie biegania! Stajemy się częścią wspaniałej społeczności oraz wiekopomnego wydarzenia.

Pierwszy start w biegu ulicznym – co warto wiedzieć?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!