Jakie posiłki przed bieganiem?

Z pewnością każdy amator biegania wie, że podstawą dbania o zdrowie nie jest sam trening, ale też zrównoważona dieta. Łączenie tych dwóch elementów przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty zarówno dla naszego wyglądu, jak i dla naszej kondycji. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie czy jeść i co jeść przed bieganiem. Dziś kilka słów na temat proponowanych posiłków!

Czy przed bieganiem trzeba coś zjeść?

Na początku odpowiedzmy więc na nurtujące wiele osób pytanie o to, czy przed bieganiem powinniśmy spożywać posiłek. W tym względzie większość dietetyków i trenerów zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepiej jest coś zjeść, chociażby małą przekąskę! jest sportem wysiłkowym, do którego uprawiania nasz organizm potrzebuje siły i energii w mięśniach. Energia do mięśni jest dostarczana w postaci kalorii z pożywienia, w głównej mierze z węglowodanów. Dlatego zdecydowanie warto wspomóc mięśnie do bardziej intensywnej pracy wbrew modzie na . Wiele osób uległo pragnieniu szybkiego schudnięcia i zaczęło biegać o poranku bez spożycia jakiegokolwiek posiłku. Taki trening może być bardzo efektywny jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Może być jednak również niebezpieczny, szczególnie jeśli kolację poprzedniego dnia zjadłeś bardzo wcześnie albo jeśli o poranku czujesz się bardzo głodny, osłabiony. Wybranie się w takim stanie na bieganie w terenie może mieć bardzo złe konsekwencje, dlatego przejdź do punktu drugiego…

Mała przekąska przed bieganiem rano

Osoby, które marzą o szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej, zamiast decydować się na niebezpieczny trening na czczo, mogą spożyć przed bieganiem niewielką przekąskę. Jeśli wybierasz się na jogging z rana, to zapewne zależy ci na tym, by posiłek był szybki do przygotowania i do zjedzenia. W tym wypadku najważniejsze jest dostarczenie organizmowi energii w postaci węglowodanów. Znajdziesz je na przykład w produktach zbożowych oraz w owocach. Co więc jeść przed bieganiem rano – oto kilka przykładowych propozycji:

-tost z dżemem,

-wafel ryżowy z masłem orzechowym,

-mała miseczka owsianki z miodem,

-banan,

-szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego.

Wszystkie te posiłki możesz dowolnie modyfikować. Pamiętaj też o tym, by po spożyciu przekąski z węglowodanami odczekać co najmniej trzydzieści minut.

Trening po obiedzie – co jeść, ile odczekać

Ogromną ilość biegaczy możemy też spotkać na szlakach i bieżniach popołudniu. Wracamy z pracy, szykujemy strój sportowy i… spożywamy obiad. Czy jeśli chcemy niedługo po obiedzie pójść pobiegać, to powinniśmy przygotowywać specjalne obiady? Oczywiście, że lepiej jest unikać posiłków ciężkostrawnych, na przykład dań z wieprzowiny czy innych tłustych mięs. Takie potrawy nie służą nam w ogóle, a już na pewno nie przed bieganiem. Warto obiad skomponować według tradycyjnego modelu makroskładników przed treningiem, czyli białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Wskazane więc będą wszelkie lekkie zupy z białkową wkładką, na przykład kuleczkami z mięsa; zielone sałatki z pysznymi dressingami z zawartością chudego mięsa, dania z ryb, warzywa na parze i wiele innych, dietetycznych, zrównoważonych posiłków. Jedyne o czym musimy pamiętać to fakt, że po dużym posiłku, jakim jest obiad, warto odczekać co najmniej dwie godziny. Dzięki temu nasz organizm ma szansę na strawienie, a my w trakcie joggingu czujemy się komfortowo.

Jedzenie przed bieganiem to konieczność, chyba że bieganie na czczo nie jest wyzwaniem dla ciebie i twojego organizmu. Najważniejszą rolę w posiłku przed bieganiem odgrywają węglowodany, które dostarczają energii naszym mięśniom. Warto więc spożywać je w postaci owoców, warzyw oraz zdrowych produktów zbożowych (gryka, żyto, jęczmień, ryż, itp.). Jeśli biegasz rano, możesz spożyć coś naprawdę małego i szybkiego z dużą zawartością węgli. Jeśli należysz do amatorów popołudniowego biegania, to pozwól sobie na normalny obiad – węgle+białko+tłuszcze, a następnie odczekaj chwilę. W ten sposób masz pewność, że twój trening biegowy będzie efektywny, a zarazem komfortowy!

Jakie posiłki przed bieganiem?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!