Jak wiązać buty do biegania? Metoda Lydiarda

Biegacz musi skupiać swoją uwagę na szczegółach, by czerpać jak najwięcej przyjemności z treningu i czynić postępy. Według niektórych specjalistów jednym z elementów, które w dużym stopniu wpływają na wyniki w bieganiu, jest odpowiedni sposób zawiązania butów.

Podłużny łuk stopy a wiązanie butów

Kwestii wiązania obuwia biegowego sporo czasu poświęcał Arthur Lydiard, nowozelandzki biegacz i trener lekkoatletyczny. Twierdził on, że wiązanie buta nie może wywierać zbytniego nacisku na podłużny łuk stopy.

Podczas biegu stopa powinna mieć łukowaty kształt, dzięki temu zyskujemy w pełni naturalną amortyzację i optymalne odbicie. Podczas spłaszczenia łuku nie wykorzystamy swoich możliwości, a nawet doprowadzimy do bolesnej kontuzji. Zgodnie z tą teorią w czasie wiązania buta należy najpierw ułożyć stopę w pozycji maksymalnego wygięcia łuku podłużnego, a dopiero później dopasować opięcie sznurowadeł.

Sposób wiązania według Lydiarda

Arthur Lydiard wymyślił niecodzienny sposób wiązania obuwia biegowego. Standardowo buty wiąże się wykorzystując krzyżowane sznurowadeł. Uznany trener uważał, że ten sposób wywołuje duże naprężenia, które mogą być niebezpieczne dla stopy. Lydiard wpadł na pomysł, by buty sznurować bez krzyżowania sznurowadeł, lecz za pomocą oplatania nimi stopy od góry.

Ciekawe, prawda? Niedługo przedstawimy alternatywny sposób wiązania butów.

Jak wiązać buty do biegania? Metoda Lydiarda
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!