Jak Fleggen uczył wiązać buty?

Pisaliśmy już o tym jak Arthur Lydiard uczył wiązać buty dziś przedstawiamy metodę Fleggena.

Wiązanie butów to sztuka

Fleggen znaczną część życia poświęcił na wymyślanie sposobów wiązania sportowego obuwia i uczeniu tej niełatwej sztuki innych ludzi. W 2007 roku zrezygnował z pracy na etacie, by całkowicie oddać się sprawie, która interesowała go najbardziej. Wydał poradnik omawiający techniki sznurowania z dokładnymi instrukcjami i ćwiczeniami. Okładka przybrała formę słynnego modelu marki Converse. W bucie z okładki znalazły się prawdziwe dziurki, a każdy klient kupujący poradnik otrzymywał też sznurówki do ćwiczeń.

Pierwszy sposób, który nazwał własnym imieniem, opracował w 1982 roku. Jego działanie miało na celu poradzenie sobie z problemem rozwiązujących się sznurówek. Fleggen chciał również zwiększyć ich wydajność, ponieważ tradycyjne wiązanie powodowało nadwyrężanie jednej strony sznurowadeł. Wymyślił zatem sposób, w którym były one naciągane równomiernie z dwóch stron.

Przełomem w karierze Fleggena był rok 2002, kiedy założył stronę internetową – fleggen.com. Tematyka strony związana jest oczywiście z wiązaniem obuwia, a jej celem jest ułatwienie wykonywania tej czynności i sprawienie, by buty prezentowały się ciekawiej. Sporo uwagi ma też funkcjonalność. Dzięki stronie Fleggena biegacze mogą znaleźć sposoby wiązania butów, które zapewnią komfort pięcie, zminimalizują siłę nacisku na podbicie czy ograniczą ból w najintensywniej wykorzystywanych częściach stopy. Wszystkie sposoby wzbogacono o rysunki i dokładne objaśnienia. Na łamach strony publikowane są filmiki instruktażowe.

Ciasne i luźnie wiązanie

Badania wykazują, że wiązanie butów powinno być indywidualnie dopasowanego do kształtu stopy. Dowodzą tego między innymi działania naukowców z uniwersytetu w Duisbergu. Ciasne wiązanie butów przyczynia się do minimalizowania pronacyjnego ustawienia stawów skokowych. Taki sposób redukuje też tak zwany współczynnik obciążenia. W takim przypadku stopa w bucie układa się głębiej, a pięta zostaje zablokowana wewnątrz. Jednakże zbyt ciasne wiązanie wywołuje zbyt wysoką siłę nacisku na grzbiet stopy i mięśnie odpowiedzialne za prostowanie stawu skokowego. Oznacza to, że przy ciasnym wiązaniu obszar stawu skokowego narażony jest na kontuzje. Natomiast za luźne wiązanie jest powodem zwiększenia współczynnika obciążenia i zmniejszenia stabilności, obuwiu biegowym ma istotne znaczenie.

Jak Fleggen uczył wiązać buty?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!