Jak czyścić buty do biegania?

Buty są podstawą ekwipunku każdego biegacza, dlatego wymagają odpowiedniego traktowania ze strony ich właściciela. Obuwie w czasie treningu narażone jest na działanie różnych czynników zewnętrznych związanych z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz właściwościami terenowymi miejsca, w którym biegamy. Kurz, piasek, woda i błoto to przykładowe elementy, które mogą nie tylko zabrudzić nasze biegówki, ale również sprawić, że nie będą one działały w taki sposób, w jaki powinny.

Pielęgnacja butów do biegania – ogólne uwagi

Buty wymagają właściwej pielęgnacji na co dzień. Po każdy treningu powinniśmy odłożyć je w przewiewne miejsce, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Wcześniej należy jeszcze wyjąć z nich wkładki. Zanim odłoży się obuwie do szafki lub innego przeznaczonego im miejsca, powinno się je całkowicie wyczyścić i wysuszyć. Szczególną wagę na tę kwestie powinny zwrócić uwagę osoby, które biegają w miejscach o dużej wilgotności lub w terenach, gdzie często pojawiają się kałuże, piasek i błoto. Większość butów wykonana jest z połączenia różnych materiałów tekstylnych lub syntetycznych. Najczęściej buty takie stanowią fuzję materiału z przewiewną siateczką. Do czyszczenia takiego obuwia najczęściej wystarczy więc szczoteczka.

Suche obuwie to dobre obuwie

Wracając jeszcze do kwestii suszenia, która jest tak samo ważna jak sam proces czyszczenia, to musimy o niej zawsze pamiętać. Odkładanie mokrych lub nawet tylko wilgotnych butów do szafki to poważny błąd, którego możemy żałować. Mokre buty to idealne środowiska dla rozwoju różnych grzybów i pleśni. Procesu suszenia nie należy przyspieszać przy pomocy suszarek. Biegówek nie powinno się też wystawiać na bezpośrednie działanie światła słonecznego ani kłaść ich blisko źródeł ciepła, takich jak kaloryfer. Suszenie musi przebiegać w sposób naturalny. Gdy położymy buty na przykład przy grzejniku możemy doprowadzić do ich deformacji i utraty swoich właściwości.

Szkodliwym dla butów do biegania może być również wilgotność pochodząca z naszego potu. Wraz z nim wydziela się sól mając negatywne działanie na obuwie. W celu pozbycia się nadmiaru tego rodzaju wilgoci z wnętrza obuwia można wypchać je papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie butów do biegania

Większość modeli obuwia biegowego nie jest przystosowana do prania w pralce, dlatego najlepszym sposobem jest pranie ręczne. Korzystanie z pralki automatycznej mogłoby uszkodzić buty, tym samym skracając ich żywotność.

Przed rozpoczęciem czyszczenia butów do biegania powinniśmy wyjąć z nich sznurówki oraz wkładki. W kolejnym kroku trzeba obuwie zmoczyć lekko czystą wodą, nie przesadzając z jej ilością i nie zamaczając ich całkowicie. Wstępne czyszczenie powinno się odbywać za pomocą szczoteczki o delikatnym włosiu (może to być nawet szczoteczka do zębów) oraz niewielkiej ilości właściwego detergentu. Po tym etapie musimy spłukać buty wodą, a następnie przechodzimy do czyszczenia wkładki i sznurówek (nadal przy użyciu szczoteczki).

Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!