Jak biegać z psem?

Jogging to niezwykle przyjemny sport, który staje się jeszcze ciekawszy, gdy możemy dzielić z kimś pasję do jego uprawiania. Bieganie z mężem, sąsiadką, koleżanką czy siostrą to jednak nic w porównaniu do biegania z naszym czworonożnym, domowym przyjacielem. Jak biegać z psem, by czerpać z tego treningu jak najwięcej korzyści dla siebie i dla niego?

Zalety biegania z psem

Jak dobrze wiadomo, zdecydowana większość psich ras z wielką ochotą biega. Nasi pupile, tak samo zresztą jak my sami, potrzebują ruchu do dobrego, zdrowego funkcjonowania. Może się wydawać, że dwa spacery dziennie wystarczą, by pies miał za sobą odpowiednią dla niego dawkę ruchu. Specjaliści przekonują jednak, że każdy spacer z psem powinien trwać dłużej niż godzinę i zawierać zabawę, podczas której nasz pupil porządnie się wybiega. Nasze codzienne tempo życia może nie sprostać tym wymogom, dlatego zabranie psa na trening jest genialnym pomysłem!

Dlaczego warto?

  • zyskasz najwierniejszego kompana swoich przebieżek, który dopasuje się do twojego tempa i będzie ogromnie wdzięczny za możliwość szybszego poruszania się.
  • uszczęśliwisz swojego psa, który ewidentnie potrzebuje właśnie takiej dawki ruchu do dobrego funkcjonowania.
  • jeśli ciągle wybierasz nowe ścieżki, biegasz po nieznanych terenach, ze swoim psem poczujesz się na trasie pewniej.

Uwaga! Zanim zaplanujesz trening biegowy z pupilem, upewnij się, że rasa, którą posiadasz, może sobie pozwolić na intensywniejszy wysiłek. Niektóre psy nie są stworzone do biegania, jak na przykład mopsy czy buldogi francuskie, które często chorują na serce lub płuca. Inne natomiast wręcz wymagają wyprowadzania na dwór w ten sposób, na przykład bigle, z którymi wskazane jest biegać! Jeśli dopiero zamierzasz przygarnąć psa, warto wziąć tę informację pod uwagę i odpowiedzialnie wybrać rasę i usposobienie psa.

Trudności, które możesz napotkać

O zaletach biegania z psem można by napisać esej. Nie ukrywajmy jednak, że nie zawsze jest tak różowo. Pies znacząco różni się od człowieka, dlatego w trakcie spaceru biegowego mogą pojawić się liczne problemy. Jakie na przykład? Psa mogą rozpraszać zapachy, które odczuwa po drodze albo ludzie lub psy, których widzi po drodze. Jeśli twój pupil nie był szkolony, przywołanie go może okazać się sporym wyzwaniem, a co za tym idzie, bieganie będzie często przerywane. Kolejna sprawa: jeśli pies na co dzień nie chodzi przy nodze, podczas joggingu może uciekać lub niespodziewanie wbiegać na twój tor i plątać ci się pomiędzy nogami. To może być bardzo niebezpieczne! Dlatego, zanim zabierzesz psa na trening biegowy:

  • wybierz się na szkolenie, podczas którego nauczysz go komendy „do mnie”. Masz wtedy pewność, że nawet jeśli pupil zanadto oddali się od ciebie, na komendę wróci bez problemów.
  • podczas tradycyjnych spacerów ucz psa chodzenia przy nodze, na początku najlepiej robić to po prostu na krótkiej smyczy.

Uwaga! Pamiętaj o odpowiednim nagradzaniu psa. To dla niego największa motywacja do wykonywania poleceń właściciela!

Jak biegać z psem?

Jeśli twój pies ma za sobą szkolenia lub po prostu dużo nauczyliście go w domu, niewątpliwie świetnie się dogadujecie. Wspólne bieganie nie powinno więc stanowić żadnego problemu. Pojawia się tylko pytanie: gdzie biegać? Najlepsze będą ścieżki w terenie, na przykład lasy lub parki. Jeśli dobrze znasz swojego psa, a wokoło nie przebywa dużo ludzi, o wiele przyjemniej będzie mu, gdy spuścisz go ze smyczy. Może wtedy biegać swoim tempem i poznawać teren! Jeśli jednak na twojej trasie znajduje się sporo ludzi, w tym dzieci, które mogą bać się psów, lepiej pozostaw psa na smyczy, tak, by twój czworonożny przyjaciel dotrzymywał ci kroku. Pamiętaj wtedy o dostosowaniu do niego odpowiedniego tempa!

Uwaga! W trakcie takiego treningu, o ile jest to możliwe, wygospodaruj czas na zabawę. Specjaliści twierdzą, że rozwijanie w naszych psach ich pierwotnych instynktów, np. do kopania czy szukania, jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dla nich zrobić.

Bieganie z psem to marzenie wielu właścicieli. Aby jednak sprawiało nam przyjemność, wymaga odrobiny wytrwałej pracy nad charakterem i posłusznością naszego pupila. Pies, który słucha twoich poleceń, podczas joggingu będzie mógł cieszyć się wolnością! Niezależnie jednak od tego, jaką wybierzesz metodę oraz trasę, z pewnością będzie ci bardzo wdzięczny! Bo wybiegany pies, to szczęśliwy pies.