Jak bezpiecznie biegać nocą?

Sporo biegaczy lubi biegać wieczorem. Taka forma treningu może być niebezpieczna, w szczególności jesienią i zimą, kiedy dość wcześnie robi się ciemno. Warto być rozważnym i w odpowiedni sposób przygotować się na odbywające się po zmroku treningi.

Strój to podstawa wyposażenia wieczornego biegacza

Kiedy chcemy lub musimy biegać po zmroku, powinniśmy postarać się zwiększyć swoją widoczność na drodze. Możemy to zrobić przy pomocy stroju. Obecnie kupno odzieży odblaskowej nie stanowi żadnego problemu, ponieważ tego typu asortyment znajduje się praktycznie w każdym dobrym sklepie sportowym. Korzystanie z takich ubrań może poprawić naszą widoczność nawet o 400 procent. Jest to szczególnie istotne, gdy biegamy przy drogach, po których poruszają się samochody. Czas reakcji kierowcy prowadzącego samochód nocą to 2,5 sekundy. Nasza odzież musi mieć odblaski w newralgicznych miejscach, tj. plecy, ramiona, klatka piersiowa i nogi. Warto postawić na ubrania w jaskrawych kolorach, które bardzo dobrze odbijają światło i jeszcze bardziej zwiększają naszą widoczność. Odzież odblaskowa jest dostępna w różnych wariantach, więc każdy z łatwością dopasuje poszczególne elementy garderoby do aktualnej pory roku i panujące na dworze pogody. Jesienią i zimą możemy skorzystać z kurtkami wyposażonej w odblaski, a w ciepłe letnie wieczory można na siebie założyć koszulkę termoaktywną.

Kup przydatne akcesoria

W czasie biegania wieczorem w szczególności może ci się przydać lampa czołowa. Ten element twojego wyposażenia nie tylko sprawi, że staniesz się bardziej widoczny dla ludzi oraz samochodów i innych pojazdów, ale sam będziesz widzieć o wiele więcej. Korzystanie z lampy czołowej pozwala wystarczająco wcześnie zauważyć jakąś przeszkodę, na przykład wystający konar. Warto postawić na solidne urządzenie, które będzie charakteryzować się wydajnością i energooszczędnością. Kluczowym elementem lampy czołowej jest też pasek. Najlepiej wybrać lampę z paskiem, który ma specjalne zabezpieczenie przed ześlizgiwaniem się z głowy.

bieganie

Wybór odpowiedniej trasy ma znacznie

Na miejsce treningu po zmroku dobrze jest wybierać trasy, które już znamy. Jeśli poznaliśmy jakąś drogę za dnia, to zdajemy sobie sprawy, gdzie znajdują się ewentualne przeszkody. Biegając wieczorem po nieznanym obszarze narażamy się na szereg urazów i kontuzji, jakie mogą nas spotkać w czasie takiego treningu, gdy nie zauważymy nierówności na chodniku lub wpadniemy w jakiś dołek.

Bieganie w grupie zwiększa bezpieczeństwo

Jeśli chcesz poczuć się bezpieczniej na wieczornych treningach, namów swoich znajomych, którzy również pasjonują się bieganiem, by wybierali się z tobą. Grupę biegających ludzi znacznie łatwiej zauważyć niż jedną osobę. Tego rodzaju trening jest bezpieczniejszy nie tylko pod względem widoczności. Grupa biegaczy wiąże się też z mniejszym ryzykiem napaści niż w przypadku samotnie trenującej osoby. Ponadto, gdy przytrafi ci się wypadek lub kontuzja, mając przy sobie kompanów, szybciej otrzymasz niezbędną pomoc.

Jak bezpiecznie biegać nocą?
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!