Dlaczego rozciąganie po biegu jest ważne?

Stretching, czyli rozciąganie to dla jednych świętość, dla innych element treningu, który zdecydowanie możemy pominąć. Nastawieni na efekty w postaci świetnych wyników w kwestii pokonywanego dystansu czy czasu biegania oraz na wzmocnienie sylwetki, rzeźbę czy utratę masy ciała skupiamy się w głównej mierze na samym biegu, odpuszczając jego nieodłączną część, jaką stanowi rozciąganie. Dziś o tym, dlaczego czynimy źle i dlaczego w ogóle warto rozciągać się po biegu!

3 powody, dla których warto rozciągać się po bieganiu

1. Zapobiegaj kontuzjom. Rozciągaj się.

Bieganie to jeden z najbardziej intensywnych, a zarazem efektywnych typów treningu, po który sięga coraz szersze grono chcących żyć aktywnie. Biegamy, bo łatwo jest biegać – nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na strój czy karnet na siłownię, no i można biegać wszędzie o każdej porze dnia i nocy. Niestety większości amatorom joggingu zdarza się zapominać o tym, że to również sport bardzo kontuzjogenny. Szczególnie, jeśli biegamy w terenie po nierównym, niejednolitym podłożu, które może płatać nam figle. Wystarczy, że twoje nierozciągnięte po bieganiu mięśnie zostaną ponownie skatowane następnego dnia, by doprowadzić do nadciągnięcia, a nawet naderwania! Trenerzy i lekarze przekonują, że rozciąganie pomaga uniknąć odniesienia ciężkiej kontuzji, która mogłaby wykluczyć cię z uprawiania sportu na dłuższy czas. Czy jesteś w stanie zapłacić za brak rozsądku po bieganiu cenę w postaci unieruchomienia kończyny i braku treningu przez kilka tygodni czy miesięcy? Z pewnością nikt świadomie nie chciałby napisać sobie samemu takiego scenariusza. Dlatego warto poświęcić przynajmniej pięć minut na rozciągnięcie przesilonych po treningu mięśni!

rozciąganie2. Daj odpocząć mięśniom. Rozciągaj się.

Wszyscy po treningu potrzebujemy chwili odpoczynku, wytchnienia. Również twoje, niejednokrotnie obolałe od przeciążenia, mięśnie wymagają momentu uspokojenia. Kilkuminutowy czas, jaki przeznaczysz na trening rozciągający, ma zbawienny wpływ na twoje mięśnie. Rozgrzane do granic możliwości mięśnie nóg, pośladków, mięśnie skośne brzucha czy ramion powinny doznać ukojenia w trakcie wykonywania ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu unikniesz zakwasów i przemęczenia materiału, a co za tym idzie z prawdziwą przyjemnością i lekkością przystąpisz do biegu kolejnego dnia. Jeśli bieganie jest dla ciebie sposobem na życie i nieodłączną częścią dnia codziennego, to z pewnością docenisz fakt, że twoje mięśnie zawsze będą w świetnej kondycji.

3. Uspokój organizm po biegu. Rozciągaj się.

Osoby, którym zdarza się biegać z aplikacją mobilną, doskonale znają moment, w którym przychodzi czas na uspokojenie organizmu. Możesz wtedy zwolnić tempo do marszu lub oddać się przyjemności rozciągania. Każdy amator joggingu zdaje sobie sprawę z tego, że po intensywnym wysiłku potrzebujemy chwili na to, by organizm wrócił do normalności. Zwolnienie tętna, oddechu oraz wytchnienie dla mięśni to hasła, które dotyczą nas po każdym treningu. Kilkuminutowa sesja rozciągająca jest fantastyczną okazją na wyciszenie. Ćwiczenia te możesz wykonać w domu przy dźwiękach spokojnej muzyki. Możesz połączyć rozciąganie z treningiem jogi lub pilatesu. Trzeba więc przyznać, że poza oczywistym wpływem stretchingu na nasz stan fizyczny, mamy też szansę na uspokojenie psychicznej strony – wyciszenie, ukojenie i skupienie na chwili obecnej.

Rozciąganie to obowiązkowy element treningu biegowego. Ćwiczenia rozciągające mają szeroki wpływ na różne sfery naszego organizmu – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodaj do każdego biegu krótki stretching angażujący wszystkie, rozgrzane partie mięśniowe, a unikniesz kontuzji i przemęczenia mięśni!

Dlaczego rozciąganie po biegu jest ważne?
3 (60%) 2 votes

Podeślij swoim znajomym!