Czy powinno się biegać codziennie?

Problem dotyczący częstotliwości treningów biegowych od lat stanowi pole do rozmów dla biegaczy. Jedni zawodnicy uważają, że codzienne to dobry wybór dla zachowania dobrej kondycji i możliwości czynienia postępów, zaś inni są zdania, że codzienne treningi mogą przyczyniać się do powstawania kontuzji. Czy zatem na tytułowe pytanie można znaleźć jedną właściwą odpowiedź?

Jak to jest z tym bieganiem?

Zwolennicy codziennego biegania często są przekonani, że taki tryb treningu pozwoli im zachować cały czas wymarzoną formę i dobre zdrowie. Nierzadko są to osoby, które wychodzą z założenia, że im więcej, tym lepiej. Jednak w rzeczywistości taktyka ta nie zawsze jest opłacalna dla organizmu. Wszystko zależy do wielu czynników. Na to, czy powinniśmy biegać codziennie może mieć wpływ na przykład nasz wiek, stan zdrowia i staż treningowy. Wykonywanie intensywnych treningów 7 razy w tygodniu może mieć bardzo negatywne skutki dla amatora, który nie jest przyzwyczajony do większych obciążeń. Poza tym, przy wysokiej intensywności treningu wykonywanego codziennie, sprawiamy, że organizm nie ma czasu na regenerację i naprawę mikrourazów powstających w wyniku ciężkiej aktywności fizycznej. Każdy sportowiec wie, że regeneracja jest ogromnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i ogólnej kondycji organizmu. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mówimy o codziennych treningach, ale dotyczy to krótkich przebieżek. Niektóre osoby, ze względu na swój tryb życia i konieczność łączenia pasji do sportu z obowiązkami, nie mają czasu na dłuższe treningi. Dlatego rozkładają swój plan treningowy na 7 krótszych aktywności.

bieganie

Każdy, kto zastanawia się nad codziennym bieganiem, musi zapamiętać, że z aktywnością fizyczną nie można przesadzać. Wysokie przeciążenia prowadzą do spadku formy oraz kontuzji, które mogą na długi czas wykluczyć nas ze wszystkich form wysiłku. Podczas planowania treningu biegacz musi więc wykazać się sporą dozą zdrowego rozsądku. Lepiej dochodzić do celu małymi krokami niż przez uraz utracić możliwość czerpania satysfakcji z ulubionej dyscypliny sportowej.

O czym musi pamiętać osoba, która biega codziennie?

Każdy, kto chce biegać codziennie, musi pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Przede wszystkim nie można słuchać się znajomych, którzy mówią, że bieganie przez cały tydzień nie szkodzi i przynosi tylko korzyści. To, co jest dobre dla innych, niekoniecznie będzie dobre dla ciebie. Nie należy też zapominać o odpoczynku po treningu. Warto znaleźć chociaż kwadrans po zakończonym wysiłku i przeznaczyć go na relaks. Istotny jest też odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, zarówno w czasie treningu, jak i podczas całego dnia. Spożywanie regularnych posiłków jest tak samo ważne jak uzupełnianie płynów.

Z racji tego, że wysiłek fizyczny może przynosić różne efekty dla zdrowia, każdy biegacz powinien wykonywać profilaktyczne badania, dzięki którym można się dowiedzieć, czy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Przede wszystkim trzeba wykonywać badania krwi, z których można naprawdę sporo dowiedzieć się o aktualnym stanie organizmu.

Czy powinno się biegać codziennie?
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!