Czy buty do biegania powinny być większe?

Wybierając odpowiednie powinniśmy zwrócić uwagę na wiele kluczowych czynników. Jednym z nich jest rozmiar butów, mający znaczny wpływ na komfort treningu oraz bezpieczeństwo sportowca. Jednak czy w przypadku biegówek idealny rozmiar oznacza doskonałe dopasowanie buta do stopy?

Nie sugeruj się poradami znajomych

Największym błędem biegacza jest kupno bez zastanowienia butów do biegania, które polecił znajomy. Bliskie osoby z pewnością chcą dla nas jak najlepiej, jednak nie ma gwarancji, że biegówki, które sprawdziły się świetnie dla jednej osoby, będą też najlepszym wyborem dla innej. Nawet jeśli obie osoby mają taki sam rozmiar. Takie zachowanie można uznać za błąd, ponieważ każdy powinien dobierać obuwie biegowe w sposób całkowicie indywidualny. Znajomy może mieć rację, że konkretny model jest naprawdę wart uwagi, ale bez przymierzenia butów nie będzie wiadomo, czy staną się one również twoim ulubionym modelem. Poza tym, kupując biegówki „w ciemno” zapewne wybierzesz taki rozmiar, jakiego używasz w przypadku obuwia codziennego, a to może okazać się kolejnym błędem.

Buty do biegania powinny być większe

Tak brzmi zasada, o której powie ci każdy doświadczony biegacz. Zostawienie pewnej przestrzeni w palcach jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musimy wziąć pod uwagę kupując wymarzone buty. Jeśli kupisz świetnie dopasowane buty, to po pierwszym intensywnym treningu biegowym dowiesz się, że to był błąd. Warto pamiętać, że stopy podczas wysiłku puchną, a co za tym idzie, potrzebują więcej miejsca w bucie. Jeśli będziemy biegać w dopasowanym obuwiu, możemy doprowadzić do wielu niechcianych konsekwencji, takich jak sinienie paznokci (albo ich schodzenie) czy kłopotów z krążeniem.

Dobre buty do biegania to takie, w których mamy 0,5-1 cm dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu palce wraz paznokciami nie będą uderzać o wewnętrzną stronę cholewki, co pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych problemów. Pamiętając o tym, by nie kupować butów za bardzo dopasowanych, trzeba też pamiętać, by nie przesadzić w drugą stronę. Kupno butów z byt dużym luzem w palcach może także przynieść sporo dyskomfortu w czasie treningu. Ponadto większy rozmiar buta wiąże się nie tylko z większą długością, lecz też szerokością. Za duże buty spowodują, że nie będziemy mieli kontroli nad stopą w bucie.

Czy buty do biegania powinny być większe?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!