Czy bieganie na czczo jest zdrowe?

Jednym z najczęściej zadawanych sobie pytań dotyczących biegania jest to, czy na czczo jest zdrowe. To spory dylemat, biorąc pod uwagę fakt, że w trendzie na bycie fit znalazła się ogromna przestrzeń do tworzenia mitów i sprzecznych teorii. Trzeba jednak przyznać, że na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Dlatego dziś rozbijemy tę kwestię na czynniki pierwsze!

Bieganie na czczo pomaga w spalaniu tłuszczu – prawda czy fałsz?

Większość badań naukowych wskazuje na to, że to rzeczywiście prawda. Gdy dostarczamy organizmowi kalorii w postaci przedtreningowego posiłku, to właśnie z nich w głównej mierze czerpie on energię do pracy mięśni. Nie oznacza to jednak, że nie spalamy zmagazynowanego tłuszczu z brzucha czy ud. Jednak gdy biegamy na czczo, tuż po przebudzeniu, organizm z braku dodatkowego źródła energii zaczyna czerpać z tkanki tłuszczowej, którą zgromadziliśmy w naszej znienawidzonej oponce czy wokół bioder. Z całą pewnością można więc przyznać, że trening biegowy na czczo sprzyja szybszemu odchudzaniu. Jest on bardzo efektywny w przypadku osób, które marzą o tym, by w szybkim tempie zrzucić dużą ilość kilogramów. Nasuwa się więc również wniosek odwrotny – osoby, które biegają dla poprawy kondycji, które chcą utrzymać stałą masę ciała, zdecydowanie nie powinny biegać na czczo! Należy też pamiętać, że stosowanie treningu na czczo zbyt często, a przede wszystkim zbyt intensywnie jest nie tylko niezdrowe, ale też niebezpieczne…

Bieganie na czczo osłabia organizm i może prowadzić do omdleń – prawda czy fałsz?

Specjaliści mówią, że każdy organizm inaczej reaguje na tego typu trening. Dlatego pod względem samopoczucia w trakcie biegu, bieganie na czczo jest kwestią bardzo indywidualną. Podczas gdy jedni właśnie w takim stanie o poranku, bez dodatkowego posiłku, potrafią przenosić góry i bić życiowe rekordy, inni nie tylko czują się osłabieni, ale wręcz mogą zemdleć na trasie! To bardzo prawdopodobne szczególnie jeśli nie jesteś osobą, której poziom tłuszczu w ogólnym składzie ciała przekracza 15% lub wtedy, gdy na przykład zmagasz się z anemią. Jeśli czujesz, że tuż po przebudzeniu po prostu musisz coś zjeść, żeby nie zasłabnąć, to nie wybieraj się w trasę w pojedynkę. W takim wypadku o wiele bezpieczniej będzie spożyć posiłek przed bieganiem.

Bieganie na czczo – interwały czy spokojne, jednostajne tempo?

Osoby, którym bardzo zależy na szybkim spadku masy mogą teraz pomyśleć, że idealnie będzie połączyć trening interwałowy z treningiem na czczo, bo tylko taki zestaw przyniesie najszybsze efekty. Nic bardziej mylnego! Dietetycy i trenerzy w tym fakcie są zgodni – jeśli bieganie na czczo, to tylko spokojne, w jednostajnym tempie i nie dłużej niż przez godzinę! Interwały wykonane na czczo to coś, czemu nie tylko możesz nie sprostać, ale też co w szybkim tempie może osłabić twój organizm i zniechęcić do biegania z powodu braku sił.

Czy bieganie na czczo jest zdrowe?

Po rozpatrzeniu tej kwestii możemy zdecydowanie przyznać, że bieganie na czczo jest efektywne, jednak nie w każdym przypadku zdrowe. Zdrowe będzie wtedy, gdy zmagasz się z otyłością, intensywnie pracujesz nad spaleniem tkanki tłuszczowej, wtedy spokojne bieganie o poranku może przyczynić się do szybszego uzyskania pożądanych efektów. Jednak, jeśli tylko uprawiasz jogging hobbystycznie, przez wzgląd na utrzymanie kondycji i pięknej sylwetki, zafunduj sobie niewielki przedtreningowy posiłek, który zaopatrzy mięśnie w dodatkowy zastrzyk energii. Co zjeść? Lekkostrawne, szybkie przekąski bogate w węglowodany, na przykład banan, sok wyciśnięty z pomarańczy czy tost z dżemem owocowym. Pamiętaj, by odczekać co najmniej pół godziny po spożyciu, a dopiero później wyruszyć na trening!

Bieganie na czczo jest niewątpliwie efektywne w spalaniu tłuszczu. Jednak to, czy będzie ono dla nas zdrowe, zależy od tego, w jakim stanie jest nasz organizm. Jeśli czujesz się podczas takiego treningu słabo, to lepiej zafunduj sobie małą przekąskę, która doda energii! Dzięki temu będziesz mógł pokonywać kolejne granice własnych możliwości bez obaw, że zemdlejesz na trasie.

 

Czy bieganie na czczo jest zdrowe?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!