Co jeść przed bieganiem?

Każdy biegacz musi zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie ma równie istotne znaczenie jak aktywność fizyczna. Dobrze zbilansowana dieta pozwala wzbogacić organizm o odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ponadto za sprawą diety możemy zadbać o sylwetkę oraz o ogólną kondycję organizmu. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, co biegacz powinien uwzględnić w swoim menu przed konkretnym typem treningu.

Sprawdzone wskazówki żywieniowe

Istnieje kilka wskazówek żywieniowych, które są sprawdzone i które każdy biegacz może wykorzystać podczas układania swojego codziennego jadłospisu, ze szczególnym uwzględnieniem dni treningowych. Przede wszystkim warto pamiętać, żeby nie udawać się na trening w pełni najedzonym. Najlepiej, gdy spożyjemy posiłek dwie godziny przed planowanym biegiem. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie zachować tak długiej przerwy, możesz spożyć przed treningiem niewielką przekąskę, która uzupełni poziom węglowodanów i uchroni cię przed ewentualnym zasłabnięciem w wyniku wysiłku. W ramach takiej przekąski dobrze sprawdza się na przykład banan.

Jeśli masz przed sobą ważne zawody lepiej unikać jedzenia, którego nie znasz i które mogłoby wywołać niepożądane reakcje twojego organizmu. Przed bieganiem należy unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych. Ostre przyprawy też nie są najlepszym pomysłem.

Bieg poniżej 10 km – co jeść przed bieganiem?

W przypadku trasy o takim dystansie jedzenie nie ma ogromnego znaczenia dla wyników biegu. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, możesz zjeść syty posiłek co najmniej 2 godziny przed treningiem. Jeśli planujesz bieg poniżej 10 km pamiętaj przede wszystkim o uzupełnieniu płynów, czyli pij wodę lub soki. Dobrym rozwiązaniem może być też lekkostrawna zupa.

jedzenie przed bieganiem
Bieg poniżej 20 km – co jeść przed bieganiem?

W przypadku średnich dystansów (10-15 km) jako posiłek przed treningiem dobrze sprawdzają się owoce i owsianka. Planując taki trening warto pamiętać o bogatej w węglowodany kolacji na dzień przed danym biegiem.

Bieg powyżej 20 km – co jeść przed bieganiem?

Jeśli masz przebiegnąć ponad 20 km koniecznie dzień wcześniej uwzględnij w swoim jadłospisie kolację bogatą w węglowodany, zarówno proste, jak i złożone. Najedz się, ale nie jedz za dużo. Na śniadanie w dniu biegu również zjedz coś wysokowęglowodanowego.

Jakie przekąski przed biegiem?

Istnieje sporo przekąsek, które możesz jeść 1-2 godziny przed treningiem. W twoim przedtreningowym menu mogą pojawić się świeże owoce. Najlepiej sprawdza się banan i kiwi. Dobrymi przekąskami są też owoce suszone. Garść rodzynek czy suszonych moreli z pewnością nie zaszkodzą ci przed treningiem, a na pewno uchronią cię przed spadkiem poziomu cukru we krwi. Wśród innych tego rodzaju przekąsek warto wymienić: jogurt, pieczywo chrupkie, miód, bułkę z rodzynkami, sok pomarańczowy i batonik zbożowy.

Co jeść przed bieganiem?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!