Co jeść po bieganiu?

Dieta odgrywa kluczową rolę nie tylko w przypadku osób, które biegają w celu zrzucenia nadmiaru kilogramów, ale także jeśli chodzi o osoby biegające dla zdrowia. By osiągać pożądane efekty trzeba połączyć zdrowe i świadome odżywianie z ulubioną aktywnością fizyczną, jaką jest dla nas . Pisaliśmy już o tym, co jeść przed bieganiem. Teraz przyszła kolej, by opowiedzieć o tym, jak powinien wyglądać potreningowy jadłospis biegacza.

Podstawowe zasady

Dla biegacza, który regularnie intensywnie trenuje najważniejsze jest uzupełnienie utraconych podczas wysiłku (przez pot) płynów. Ogromne znaczenie ma też właściwy poziom glikogenu, bez którego nie pobiegniemy. Warto wiedzieć, że podczas biegania można stracić nawet ponad 2 litry wody, co przy braku uzupełniania płynów, może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nawadniać trzeba się przed treningiem, w trakcie i po jego zakończeniu.

Szybkie wchłanianie

Po treningu biegowym dobrze jest skorzystać z szybko wchłaniających się przekąsek, które nie tylko poradzą sobie z uczuciem głodu, ale także będą pełnić funkcję elektrolitów. W ramach takiej przekąski można zastosować jogurt naturalny zmiksowany z bananem. Całość najlepiej uzupełnić wodą niegazowaną z sokiem z cytryny i miodem.

Uzupełnij węglowodany

W czasie wysiłku w organizmie dochodzi do spadku poziomu glikogenu w mięśniach. Dlatego po zakończonym biegu dobrze jest zjeść posiłek bogaty w węglowodany. Uzupełnienie węglowodanów i poziomu glikogenu sprawi, że organizm wróci do równowagi, a kolejny trening będzie mógł być jeszcze bardziej efektywny. Specjaliści z dziedziny odżywiania oraz doświadczeni sportowcy podpowiadają, że po wysiłku trzeba spożyć 1 gram węglowodanów na 1 kilogram masy ciała. Wobec tego w żadnym wypadku nie powinniśmy się sugerować tym, że ktoś spożywa 80 gramów węglowodanów po treningu, podczas gdy nasza waga wynosi przykładowo 70 kilogramów. Ilość zawartych w jedzeniu węglowodanów łatwo obliczyć, ponieważ producenci podają takie dane na opakowaniach. Jeśli jednak nie mamy pudełka lub chcemy spożyć produkt, który nie jest sprzedawany w opakowaniu, możemy skorzystać z internetu, gdzie bez problemu znajdziemy informacje na temat wartości odżywczych w poszczególnych produktach.

Jak węglowodany najlepsze po bieganiu?

Choć panuje ogólne przekonanie, że po biegu najlepiej umieścić na talerzu węglowodany o wysokim (lub przynajmniej średnim) indeksie glikemicznym, nie oznacza, że musisz tak robić. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym doprowadzają do szybkiego wzrostu glukozy we krwi, dzięki czemu równie szybko uzupełniany jest poziom glikogenu. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w przypadku osób trenujących naprawdę intensywnie. Jeśli nie stosujesz bardzo intensywnych treningów, to bez obaw może do posiłku po bieganiu wybrać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Niektóre badania wykazują nawet, że takie rozwiązanie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!