Co daje rolowanie mięśni i jak to robić?

Kiedyś uważano, że po zakończonym treningu wystarczy wykonać poprawne rozciąganie, by uniknąć urazów i kontuzji. Badania fizjoterapeutów wykazały jednak, że nawet profesjonalny stretching nie da nam pewności, że zachowamy odpowiednią elastyczność mięśni i że będziemy je w stanie prawidłowo zregenerować. Dlatego w ostatnich latach wielu specjalistów popularyzuje tak zwaną metodę foam rolling, czyli rolowanie mięśni.

Kilka słów o rolowaniu

Rolowanie mięśni jest stosowane w celu ich rozluźnienia. Dzięki temu nie odczuwamy tak silnego zmęczenia, nie dokuczają nam mocne bóle mięśniowe po zakończonym treningu, a same mięśnie stają się znacznie bardziej elastyczne. Wszystkie te czynniki powodują, że w sposób znaczący obniżamy ryzyko wystąpienia u nas jakiejkolwiek kontuzji związanej z prowadzoną aktywnością fizyczną. Wielu fizjoterapeutów zaleca regularne stosowanie metody foam rolling, gdyż wspomaga to regenerację mięśni u osób, które intensywnie ćwiczą, bez względu na dyscyplinę sportową.

Działanie rolowania

Każdy biegacz zna długie i męczące treningi, które obciążają organizm, w szczególności układ mięśniowo-szkieletowy. Poprzez znaczne obciążenia wielu kluczowych miejsc tego układu, zwiększa się ich napięcie. Chodzi tutaj o takie obszary jak na przykład pasmo biodrowo-piszczelowe. Za sprawą rolowania mięśni o wiele szybciej pozbywamy się szkodliwych produktów przemiany materii. Mięśnie i powięź są wtedy lepiej nawadniane, co ma bezpośredni wpływ na poprawę elastyczności.

roller

Czym rolować?

Rolowanie wykonuje się za pomocą tak zwanych rollerów. Najczęściej mają one postać piankowego wałka. Dostępne są w wersji płaskiej lub ze specjalnymi wypustkami w różnych wariantach. Jeśli nie masz rollera, a chciałbyś sprawdzić, czy ta metoda naprawdę pozytywnie wpłynie na twoje mięśnie, możesz do tego wykorzystać inne przedmioty, takie jak piłka do tenisa czy baseballa.

Czas i sposób rolowania

Podobnie, jak rozciąganie, rolowanie mięśni powinno odbywać się zawsze po zakończonym treningu. Oczywiście w przypadkach, gdy czujemy, że nasze mięśnie są zbytnio napięte i nie czujemy się z tym najlepiej, to możemy korzystać z rollerów przed rozpoczęciem treningu. Jednak rolowanie po wysiłku fizycznym jest skuteczniejsze według badań i opinii osób, które mają doświadczenie w tej kwestii.

Podczas rolowania powinniśmy powoli przesuwać roller po danym obszarze, skupiając się na najbardziej obolałych miejscach. Jeśli zauważymy, że któryś mięsień boli nas bardziej niż pozostałe, możemy poświęcić mu nieco więcej czasu. Trzeba przede wszystkim „wsłuchać” się w swoje ciało. Nie istnieje żaden sprecyzowany poradnik, który poda każdemu na tacy receptę na rolowanie mięśni. Metodę musimy stosować zgodnie ze swoimi mięśniami. Czasami dobrze jest zamiast zmienić nieco sposób rolowania i zamiast przesuwać wałkiem po ciele, zacząć przesuwać określonym mięśniem po rollerze.

Co daje rolowanie mięśni i jak to robić?
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!