Co dają skarpety kompresyjne do biegania?

Biegacze coraz częściej korzystają z nowoczesnych akcesoriów, by zwiększyć komfort treningu i czynić postępy. W ostatnich sezonach można zauważyć, że zawodnicy chętnie stosują skarpety kompresyjne, które według ich producentów mają zmniejszać stężenie kwasu mlekowego w mięśniach oraz usprawniać transport tlenu, tym samym wpływając na mniejsze zmęczenie i szybszą regenerację. Czy skarpety kompresyjne naprawdę mają tak świetnie właściwości i czy mogą pomagać biegaczom? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Skarpety kompresyjne okiem naukowców

Kwestią wpływu skarpet kompresyjnych na organizm biegaczy zajęło się wielu naukowców. Badania na ten temat zostały przeprowadzone między innymi przez doktora Ajmola Aliego, pracującego w departamencie Sportu i Nauki Ćwiczeń w Massey University. Z testów, jakie wykonał, jasno wynika, że skarpety kompresyjne poprawiają przepływ krwi, co bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób nieaktywnych fizycznie. Inne badania wykazały, że ten rodzaj odzieży opóźnia moment całkowitego wyczerpania, przekładając się na dłuższy dystans biegu. Wykonano też badania, które nie udowadniały dobroczynnego działania skarpet kompresyjnych. Większość tych badań przeprowadzano w warunkach laboratoryjnych, dlatego dla szerokiego grona osób największe znaczenie mają tylko te testy, których dokonano z udziałem sportowców w naturalnych dla nich okolicznościach. Tego rodzaju badanie zostało przeprowadzone na przykład wśród zawodników w RPA. Ich wyniki pokazały, że sportowcy w skarpetach kompresyjnych mieli mniej zmęczone mięśnie i byli w stanie szybciej je zregenerować. Ponadto zawodnicy w skarpetach pokonali trasę znacznie szybciej od tych, którzy nie mieli ich wówczas na sobie.

kompresyjne-skarpetki

Skarpety kompresyjne okiem sportowców

Zbawienne właściwości skarpet kompresyjnych dostrzegł Chris Solinsky, amerykański biegacz, który jako pierwszy biegacz spoza Afryki może pochwalić się pokonaniem dystansu 10 kilometrów w czasie poniżej 27 minut. Chris twierdzi, że ze skarpet kompresyjnych najlepiej korzystać w przypadku intensywnych treningów lub zawodów. Sam użytkuje je właśnie w taki sposób i stwierdza, że dzięki temu może o wiele szybciej zregenerować swoje mięśnie.

Skarpety kompresyjne uciskają żyły, przyspieszając w ten sposób metabolizm i sprawiając, że mamy do czynienia z lepszym krążeniem w mięśniach łydek. W konsekwencji zyskujemy lepszą wydolność podczas treningu oraz możliwość szybkiej regeneracji po jego zakończeniu. Chris Solinsky zauważył też, że ucisk wspiera nie tylko krążenie, lecz również stabilizacje łydki, wiązadeł i ścięgien, ograniczając ryzyko bolesnych kontuzji.

Jak korzystać ze skarpet kompresyjnych?

Skarpety kompresyjne bardzo dobrze sprawdzają się w czasie długich i intensywnych treningów, podczas których pokonujemy spory dystans. Skarpety najlepiej jest założyć przed treningiem i korzystać z nich jeszcze jakiś czas po zakończeniu aktywności fizycznej, jednak nie za długo. Zbyt długie stosowanie skarpet kompresyjnych nie przyniesie nam oczekiwanych efektów, a może przyczynić się do nierównomiernego rozłożenia kwasu mlekowego w mięśniach nóg.

Co dają skarpety kompresyjne do biegania?
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!