Co dają rękawki do biegania?

Odzież kompresyjna powstała, by umożliwiać sportowcom lepszą stabilizację mięśni oraz ich szybszą regenerację. Choć opinie na temat tego rodzajów gadżetów są różne, biegacze z powodzeniem wykorzystują na przykład specjalne rękawki do biegania. Dziś sprawdzimy, w jaki sposób pomagają one zawodnikom w uprawianiu ich ulubionej dyscypliny sportowej.

Kilka słów na temat rękawków kompresyjnych?

Rękawki kompresyjne uciskają przedramiona optymalizując transport substancji odżywczych do mięśni. Poprawia to wydolność serca i mięśni. Usprawnienie krążenia zwiększa nie tylko wydajność treningu, lecz również pozwala na szybszą regenerację mięśni po zakończonym treningu. Z badań wynika, że rękawki kompresyjne są w stanie ograniczać wibracje, powstające w wyniku uderzania stopami o podłoże, nawet o 30%, co zachęca wielu sportowców do stosowania takich akcesoriów. Jeśli biegacz odczuwa mniejsze wibracje traci mniej energii, dzięki czemu mięśnie męczą się później, a osoba biegnąca odczuwa mniejszy ból. Wynika z tego, że zawodnik w rękawkach kompresyjnych może wykonać dłuższy lub intensywniejszy trening niż osoba, która ich nie zastosuje w czasie biegu. Kompresja zmniejsza też intensywność mikrourazów oraz ogranicza ryzyko kontuzji. Za sprawą rękawków kompresyjnych można szybko przywrócić mięśnie do stanu, kiedy znów mogą zostać poddane wysiłkowi.

Jakie możliwości oferują rękawki kompresyjne?

W zależności od producenta i konkretnego modelu rękawków kompresyjnych, gadżety te oferują różne właściwości, których wspólnym celem jest zapewnienie wysokiego komfortu użytkowania, ułatwienie treningu i ochrona przed urazami. Dostępne na rynku rękawki kompresyjne charakteryzują się poniższymi cechami:

 • są wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów;
 • poprawiają krążenie krwi;
 • usprawniają transport krwi i substancji odżywczych do mięśni;
 • pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu;
 • zmniejszają odczuwanie wibracji w czasie biegu;
 • równomiernie rozkładają ciśnienie w nogach;
 • minimalizują powstawanie zakwasów;
 • chronią przed kontuzjami powstającymi w wyniku zbyt dużych obciążeń;
 • odprowadzają wilgoć i regulują temperaturę;
 • umożliwiają szybką regenerację mięśni;
 • zwiększają wydajność i komfort treningu;

Jak dopasować rękawki kompresyjne?

W celu optymalnego dla siebie dopasowania rękawków kompresyjnych należy zmierzyć obwód bicepsa i przedramienia. Pomiary powinny być wykonane na rozluźnionych mięśniach, przy uwzględnieniu najszerszych obszarów ramion.

Producenci rękawków kompresyjnych

Poszukując odpowiednich dla siebie rękawków kompresyjnych, warto wiedzieć, na jakie firmy zwrócić uwagę. Stosujący tego typu akcesoria często polecają produkty Joma, Compresssport, Zensah oraz Medilast.

Co dają rękawki do biegania?
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!