Buty Usaina Bolta

Usain Bolt jest żywą legendą sprintu. Jego nazwisko znają nawet ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z bieganiem. Dzięki swoim osiągnięciom zyskał status najszybszego człowieka świata. Mnóstwo osób interesuje się butami, w jakich biega jamajski sprinter. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy przegląd kilku modeli, w których biegał Usain Bolt i które miały niebagatelne znaczenie w jego karierze.

Puma Complete Theseus Usain Bolt 1

Buty, w których Usain Bolt pobił rekord świata w biegu na 100 metrów, pokonując odcinek w 9,58 sekundy. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w czasie Mistrzostw Świata w Berlinie odbywających się w sierpniu 2009 roku. Z butami wiąże się ciekawa, choć niezbyt szczęśliwa historia. Puma Complete Theseus Usain Bolt 1 zyskały sławę razem z osiągnięciem sprintera. Podpisane przez sportowca buty trafiły do Croydon, w Anglii, gdzie każdy mógł się przyjrzeć im z bliska. Obuwiu towarzyszyło zdjęcie Bolta przy tablicy wyświetlającej rekordowy czas biegu. Wyceniany na 20 tysięcy funtów egzemplarz butów Pumy został skradziony w 2014 roku. Najszybszy człowiek świata poinformował o tym fakcie na Twitterze, mocno ubolewając nad stratą. Sprawą zajęło się Scotland Yard, lecz do tej pory żadne media nie poinformowały o odzyskaniu mistrzowskiej pary butów. Miejsce na wystawie zostało uzupełnione innymi butami podpisanymi przez Usaina Bolta.

Puma IGNITE Dual

Usain Bolt pojawił się w kampanii reklamowej przedstawiającej kolekcję na sezon jesienno-zimowy 2016. Sportowiec zaprezentował model IGNITE Dual, który łączy w sobie funkcjonalność i design na najwyższym poziomie.
Buty przeznaczone są dla entuzjastów średnich i długich dystansów. Za komfort użytkowania odpowiedzialna jest między innymi pianka IGNITE FOAM, którą wykorzystano w najbardziej wrażliwych dla biegacza punktach, tj. na pięcie i w przedniej części podeszwy. Zastosowanie jodełkowych rowków usprawnia odbicie od podłoża i lądowanie.
Model pojawił się na rynku w dwóch wersjach: IGNITE Dual Disc oraz IGNITE Dual evoKnit. W pierwszym przypadku projektanci postawili na znany już system bezsznurówkowy, który pozwala na dopasowanie butów do stopy za sprawą specjalnego dysku znajdującego się na języku. To właśnie ten wariant najbardziej przypadł do gustu najszybszemu człowiekowi świata. W butach zastosowano zwiększoną ilość pianki IGNITE FOAM oraz siatki odznaczającej się nienaganną cyrkulacją powietrza.

Ciekawą technologią zastosowaną w Puma IGNITE Dual jest dryCELL. Materiał odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu skóra biegacza pozostaje sucha nawet przy intensywnym treningu.

Puma evoSPEED Disc

W tych butach Usain Bolt wystąpił na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016, odbywających się w Rio de Janeiro. Zdobył w nich złoto, więc trudno byłoby nie wspomnieć o nich w tego rodzaju przeglądzie.
Model został wyposażony w system DISC FIT, który Usain darzy niemałą sympatią. Technologia umożliwia szybkie i bezproblemowe dopasowanie buta do stopy. Dla poprawy ogólnego komfortu projektanci niemieckiego brandu wykorzystali materiał CLARINO ROVENICA, który jest przyjemny w dotyku. Puma evoSPEED Disc to obuwie o aerodynamicznej sylwetce cholewki. W okolicy pięty wykonano specjalne nacięcie, które również ułatwia dopasowanie. W podeszwie butów umieszczono 8 kolców usprawniających wybicie i oferujących niezbędną przyczepność do podłoża.

Puma Autodisc

Produkt wyjątkowy i bardzo innowacyjny. Model nie pojawił się jeszcze w sklepach i nie wiadomo kiedy zawita na półkach. Obecnie trwają testy, a Usain Bolt jest jednym z 50 sportowców, którym przekazano modele testowe. Pod względem designu Puma Autodisc przypomina inne modele dostępne w ofercie niemieckiej marki. Choć sterowanie systemem wiązania za pomocą przycisku umieszczonego na języku nie jest żadną nowością, Puma poszła o krok dalej i stworzyła buty z automatycznym systemem sznurowania, który można kontrolować za pomocą aplikacji na smartfona. Cały system działa w oparciu o łączność Bluetooth. Aplikacja nie tylko potrafi zawiązać buty za nas, ale informuje nas też o stopniu dopasowania buta i poziomie naładowania baterii. Samowiążące się buty można ładować przy użyciu specjalnej maty.

Buty Usaina Bolta
5 (100%) 1 vote

Podeślij swoim znajomym!