Buty do biegania marki Nike

Firma Nike, często określana jako koncern z Oregonu, funkcjonuje na rynku od wielu lat, ciesząc się olbrzymią sympatią sportowców i miłośników aktywnego trybu życia. Odzieżowy gigant zrewolucjonizował rynek obuwia biegowego przez wprowadzenie innowacyjnego systemu amortyzującego w postaci poduszki gazowej zamkniętej w poliuretanowej powłoce i umieszczonej w podeszwie buta. Choć dziś seria Air Max kojarzona jest bardziej z kategorią lifestylową, to właśnie ona miała największy wpływ na rozwój modeli biegowych Nike, przy okazji inspirując innych producentów.

Komu zawdzięczamy istnienie poduszki gazowej?

Wielu ludzi jest przekonanych, że za wymyśleniem systemu Air stoi Tinker Hatfield, jeden z najbardziej znanych i cenionych projektantów z oregońskiego koncernu, odpowiedzialny między innymi za projekt butów Air Max 1. Choć to właśnie Hatfield zaprojektował pierwsze Air Maxy, słynna poduszka gazowa nie jest jego dziełem. System ten opracował Marion Frank Rudy, który swój wynalazek przedstawiał wielu producentom, jednak tylko firma Nike dostrzegła w nim potencjał. Rudy wymyślił technologię, którą można opisać jako zamknięcie sprzężonego gazu w poliuretanowej powłoce.

BUTY BIEGOWE NIKE DART 12Przykłady modeli biegowych Nike, które zmieniały rynek

Nike ma na koncie wiele modeli obuwia biegowego, które miały istotne znaczenie dla całego rynku obuwia sportowego. Projektanci wykorzystywali nowatorskie technologie, w których skupiano się przede wszystkim na rozwoju legendarnej poduszki gazowej.

Air Max 1

Model, w którym po raz pierwszy można było nie tylko poczuć poduszkę gazową, ale również ją zobaczyć. Za projekt odpowiada wspominany już wcześniej Tinker Hatfield, którego podczas pobytu w Paryżu zainspirował Centre Georges Pompidou, gdzie mieści się między innymi muzeum sztuki współczesnej.

Air Max 180

W tym modelu zwiększono ilość gazu w poduszce za sprawą zrezygnowania z pianki umieszczanej wcześniej między podeszwą zewnętrzną a systemem Air. Dzięki temu zyskano dodatkową przestrzeń, którą można było wykorzystać w celu powiększenia poduszki. Model znany jest pod taką nazwą, ponieważ poduszka widoczna była w 180 stopniach. Buty zaprojektował David Forland.

Air Max 93

Model z kultowej serii, w którym po raz pierwszy wykorzystano technologię blow molding, czyli wytłaczanie tworzywa z rozdmuchem. Pozwoliło to na stworzenie podeszwy Air w postaci 3D. Co najważniejsze, za sprawą takiego rozwiązania właściwości poduszki gazowej nie były zależne od ciśnienia gazu.

Air Max 97

Projekt, w którym po raz pierwszy projektanci Nike zastosowali poduszkę gazową rozłożoną na całej długości podeszwy. Ta wyjątkowa konstrukcja została zamknięta dzięki rozgrzanej warstwie materiału, nałożonej na spód podeszwy, co również było nowatorskim rozwiązaniem.

Nike Zoom Pegasus

Buty ujrzały światło dzienne w 1983 roku, czyli kilka lat przed pojawieniem się pierwszych Air Maxów. Projekt wspólnymi siłami opracowali Mark Parker oraz Bruce Kilgore. Designerzy chcieli, żeby ich dzieło było minimalistyczne, a produkt mógł użytkować dosłownie każdy. Buty zapewniały odpowiedni poziom stabilności, amortyzacji i komfortu.

Nike Zoom Pegasus jest jednym z najchętniej wybieranych przez biegaczy modeli z oferty Nike. Na rynku ciągle pojawiają się nowe wydania, w których stare rozwiązania zastępowane są przez najnowsze technologie, zarówno w kwestii cholewki, jak i podeszwy.

Buty do biegania marki Nike
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!