Bieganie zimą – w co się ubrać?

Zima stanowi spore utrudnienie dla osób preferujących aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Najbardziej wytrwali nie rezygnują jednak z biegania, ponieważ zdają sobie sprawę, że nawet podczas mrozu, wiatru i opadów śniegu istnieją sposoby, by zapewnić sobie odpowiedni komfort treningu. Wystarczy przygotować ekwipunek dopasowany do panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Dobrze przemyślany wybór ubrania zmotywuje do dalszego działania, udowadniając, że nie musimy zastępować biegania po ulubionych trasach treningiem na bieżni.

Skup się na wszystkich warstwach ubrania

Każdy biegacz powinien mieć świadomość, że strój do biegania zimą powinien składać się z kilku warstw. Nie chodzi tutaj o to, by zakładać na siebie grube ubrania w jak największej ilości. Najistotniejsze znaczenie ma zastosowanie elementów odzieży o średniej strukturze i różnych właściwościach. W ten sposób tworzymy między poszczególnymi warstwami przestrzeń, w którym zbiera się ogrzane powietrze, zapewniające optymalny komfort cieplny.

Jako zewnętrzną warstwę należy wybrać ubrania charakteryzujące się wodoodpornością. Może to być na przykład kurtka sportowa przeznaczona na sezon jesienno-zimowy. Ochroni nas ona przed wiatrem oraz opadami śniegu lub deszczu. Środkowa warstwa odpowiedzialna jest za termoizolację, więc dobrym wyborem będzie bawełniana bluza. Dolną warstwą powinna być szczelna bielizna termoaktywna.

Owce na pomoc biegaczom

Świetnym materiałem na zimowy strój dla biegacza jest wełna merynosów. Ma ona cienkie i delikatne włókna. Ten naturalny materiał w żaden sposób nie podrażnia skóry i nie powoduje dyskomfortu. Potrafi absorbować wilgoć, dbając nie tylko o komfort cieplny, ale także o suchość naszej bielizny. Wełna merynosów wyróżnia się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, których nie traci nawet po przepoceniu ubrania, w przeciwieństwie do odzieży bawełnianej. Wełna merynosów nie sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Ogranicza zatem powstawanie nieprzyjemnych zapachów, z którymi możemy mieć często do czynienia korzystając z ubrań wykonanych z bawełny lub niektórych tworzyw syntetycznych. Bielizny wykonanej z wełny merynosowej używają między innymi polarnicy czy marynarze.

Ochroń głowę i szyję

Minusowa temperatura, śnieg oraz wiatr wiejący w twarz nie są elementami sprzyjającymi w treningu. Dlatego w czasie zimowych biegów warto ochronić też głowę i szyję. W sklepach można znaleźć sporo czapek przeznaczonych dla biegaczy. Wielu sportowców podczas mrozu korzysta z dość grubych czapek polarowych. Utrzymanie właściwego poziomu ciepła pomoże utrzymać także szalik. Jeśli ktoś nie lubi szalika, niech zastąpi go bluzą z wysoką stójką. Ważne jest, by zasłonić szyję, minimalizując ryzyko wychłodzenia organizmu i związanych z tym komplikacji w postaci choroby. Do ochrony głowy i szyi nada się też kominiarka, którą możemy zasłonić znaczną części twarzy w celu uniknięcia nieprzyjemnego szczypania, będącego efektem mrozu.