Bieganie rano czy wieczorem?

Pytanie postawione w tytule tego tekstu to jeden z najczęstszych dylematów, przed którymi stają biegacze, szczególnie ci początkujący. Podczas podejmowania decyzji musimy się zastanowić, czy w rzeczywistości pora dnia może mieć znaczenie dla naszego organizmu i osiąganych efektów, czy wybór zależy tylko i wyłącznie od osobistych upodobań.

Czas na trening

Problem ten zazwyczaj nie dotyczy zawodowych biegaczy, którzy biegają o różnych porach dnia, poświęcając aktywności fizycznej większą część swojego życia. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku amatorów, którzy muszą godzić zamiłowanie do biegania ze swoimi obowiązkami i życiem osobistym. Bardzo często biegacze zmuszeni są do wyboru określonej pory biegania, ze względu na swój napięty harmonogram dnia. W takich sytuacjach zalety biegania porannego czy wieczornego mają mniejsze znaczenie, bo trzeba wybrać taki moment, w którym po prostu mamy czas na wykonanie treningu.

Osobom, które nie mają problemów z porannym wstawaniem i po przebudzeniu nie czują braku energii, lepiej będzie biegało się rano. Ci, którzy rano nie czują się na siłach, a energii nabierają z każdą kolejną godziną dobry, powinni zdecydować się na bieg wieczorny. Tak naprawdę dużo zależy tutaj od tego, co kto lubi i jak się czuje o określonej porze dnia. Wybór odpowiedniego momentu jest zależny od trybu życia i organizmu.

Pora na według naukowców

Zgodnie z badaniami naukowców najlepsza pora na bieganie przypada w godzinach 16-19. To właśnie wtedy notuje się optymalną wydajność organizmu, na którą składają się moc, wytrzymałość i czas reakcji. W szczytowej formie organizm produkuje najwięcej hormonów, przez co w godzinach tych znaczna liczba biegacza może poczuć największą chęć i siłę do biegu.

Przyzwyczajanie organizmu do biegania o stałej porze

Ludzki organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do niektórych rzeczy. Jeśli zawsze biegasz wieczorem, organizm zapamiętuje to i właśnie o tej porze stara się być najbardziej zmobilizowany do wysiłku fizycznego. Dlatego dobrze jest na bieganie wybrać stałą porę, by nasz organizm mógł się zaadaptować.

bieganie rano

Bieganie rano

Zarówno bieganie o poranku, jak i wieczorem ma swoje zalety i wady. Bieganie poranne zaleca się osobom, które:

 • wstają wcześnie i czują się wypoczęte po śnie,
 • mają o poranku wystarczająco energii, by pokonać odpowiedni dystans,
 • nie mają problemów z uprawianiem aktywności fizycznej na czczo lub po małym posiłku,
 • są w stanie biegać tuż po zjedzeniu posiłku,
 • prowadzą tryb życia, który nie pozwala im na wieczorne bieganie

Bieganie wieczorem

Bieganie wieczorem można polecić osobom, które:

 • lubią się wyspać lub mają problemy z porannym wstawaniem,
 • nabierają energii dopiero w ciągu dnia,
 • lubią rozładować całodzienne napięcie poprzez wieczorną aktywność fizyczną,
 • mają siedzącą pracę i wieczorne bieganie pozwala im na rozruszanie ciała,
 • stosują intensywne treningi, po których nie miałyby siły na pracę i realizację codziennych obowiązków,
 • nie mają czasu na poranny trening
Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!