Bieganie na bieżni czy na świeżym powietrzu?

Częstym dylematem początkujących biegaczy jest wybór miejsca treningów. Rozpoczynający przygodę z bieganiem często nie wiedzą, czy lepiej wybrać pod dachem na bieżni mechanicznej, czy lepszy będzie trening na świeżym powietrzu. Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że obie formy treningu mają swoje zalety i wady, a wybór często zależy od wielu czynników.

Bieganie stacjonarne vs bieganie na dworze

Zazwyczaj biegacze polecają wyjście na zewnątrz niż korzystanie z bieżni stacjonarnej, jednak oba te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, które warto poznać.

Bieżnia to urządzenie w siłowni, która oferuje nam ciepłe wnętrze i komfortowe warunki treningu, bez względu na warunki atmosferyczne. To rozwiązanie jest często atrakcyjną propozycją dla wielu aktywnych fizycznie w czasie sezonu jesienno-zimowego, gdy pogoda nie zachęca nas do biegania na świeżym powietrzu. Bieżnia zapewnia też znacznie miękkie podłoże niż w przypadku tego naturalnego, co powinno nas chronić przed potencjalnymi urazami i kontuzjami. Ponadto bieżnie wyposażone są w szereg praktycznych funkcji, ułatwiających kontrolowanie treningu i śledzenie swoich postępów.

Bieżnia mechaniczna daje też niezwykle dobrą przyczepność, której może nam brakować podczas biegania na świeżym powietrzu, szczególnie zimą, gdy mamy do czynienia z zaśnieżonym i oblodzonym terenem. Ta cecha może się okazać bardzo przydatną, jeśli chodzi o doświadczonych biegaczy, którym zależy przede wszystkim na komfortowym trenowaniu szybkich biegów.

Do minusów biegania stacjonarnego można zaliczyć dość suche powietrze oraz wysoką temperaturę. Powoduje to zwiększoną potliwość w porównaniu z treningiem w naturalnych warunkach. Może to prowadzić do szybszego odwodnienia organizmu, dlatego trenując na bieżni należy zawsze pamiętać, by mieć pod ręką butelkę z wodą i ręcznik do usuwania z ciała nadmiaru potu.

Z bieżni elektrycznej nie powinni korzystać zawodnicy przygotowujący się do występu w evencie organizowanym na świeżym powietrzu. Maszyna nie potrafi w pełni zasymulować wszystkich doświadczeń, jakie spotykają nas, kiedy biegamy w terenie. Jednak, gdy ktoś bardzo chce jak najbardziej rzetelnie zasymulować bieg w terenie, powinien ustawić na bieżni wznios o wartości 1 lub 1,5.

Bieganie na świeżym powietrzu jest bardzo zdrowe, ponieważ pozwala hartować ciało i charakter. Na świeżym powietrzu często mamy też bardziej sprzyjającą wilgotność powietrza. Ludzie często nie chcą biegać na dworze ze względu na mróz czy opady deszczu lub śniegu. Z tymi problemami jednak można sobie dobrze poradzić, dostosowując ubiór do warunków panujących za oknem. Tym, którzy nie wiedzą, jak sobie poradzić z bieganiem w trudniejszych warunkach pogodowych, warto polecić odzież termoaktywną.

Bieganie po asfalcie może się okazać słabym pomysłem dla osób z nadwagę, które z pomocą biegania chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Bieganie po tak twardej nawierzchni będzie zbyt dużym obciążeniem dla stawów, co jest w stanie doprowadzić do poważnych urazów. Osoby takie powinny zatem korzystać z bieżni na siłowni lub planować odpowiednio swoje trasy, zaczynając od mniejszych dystansów i włączania do treningu terenów z miększym podłożem.

Niewątpliwą zaletą biegania na świeżym powietrzu są widoki, które motywują do dalszego biegu oraz sprawiają, że się nie nudzimy. Skupiając się na krajobrazie mniej uwagi zwracamy na towarzyszące nam zmęczenie i ból, dzięki czemu możemy osiągać lepsze wyniki.

Trochę bieżni, trochę świeżego powietrza

Treningi na bieżni i na świeżym powietrzu można wymieszać, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Plan treningowy można ułożyć w taki sposób, by dłuższe dystanse pokonywać w terenie, a te krótsze w siłowni.

Oceń ten wpis! 😉

Podeślij swoim znajomym!